Magyarul tanulni | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Magyarul tanulni

Megkezdődött az MNT iskolafelkészítő programja – A magyar állam támogatásával valósul meg

A Magyar Nemzeti Tanács idén is megszervezte beiskolázási programját, amely keretén belül több, mint 1500 magyar nyelven tanuló kisdiák kap ingyenes tanszercsomagot.

A program ünnepélyes nyitórendezvényére tegnap délelőtt került sor a bácsfeketehegyi Nikola Đurković Általános Iskolában, majd azt követően a kishegyesi Ady Endre Kísérleti Általános Iskolában. Az ünnepélyes programnyitón jelen volt Pirityiné Szabó Judit, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kapcsolattartási főosztályvezetője, Hajnal Jenő, az MNT elnöke, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, Petkovics Márta, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja, Perpauer Attila, az MNT Oktatási Bizottságának elnöke, Juhász Bálint, a Prosperitati Alapítvány vezetője, Marko Lazić, Kishegyes község polgármestere, Kerekes Zoltán alpolgármester, Szűgyi István, a községi képviselő-testület elnöke, valamint a helyi politikai élet más vezetői. Bácsfeketehegyen Bojtos Béla iskolaigazgató, Kishegyesen pedig Hajvert Ákos iskolaigazgató voltak az esemény házigazdái.

Pirityiné Szabó Judit arról számolt be a médiának, hogy a Nemzetpolitikai Államtitkárság nagy figyelmet fordít a Kárpát-medencében folyó anyanyelvi oktatás fejlesztésére.

-Évekkel ezelőtt a tematikus programjaink keretében az óvodáktól indultunk, majd az alsósok és a felsősök jöttek, és jelen pillanatban a középiskoláknál tartunk. A gazdasági élet felé orientálódva a szakképzés támogatását is fontosnak tartjuk. Ezeken belül az anyanyelvi oktatás kiemelt figyelmet érdemel. Itt Vajdaságban könnyű helyzetben vagyunk, ugyanis az MNT jól kialakított és kidolgozott koncepciókkal rendelkezik. Az ő ötletük nyomán valósul meg a beiskolázási program is, aminek a csomagok átadása egy fontos része. Ehhez társul még a szülők meggyőzése, különböző tájékoztató körutak megtartása. Ezt a programot nagyon jó szívvel tudjuk támogatni, és örülünk, hogy 95 településen, ahol magyarul tanulhatnak a gyerekek, valamennyi magyar kisdiák részesült belőle. - mondta el főosztályvezető.

– Bizakodom benne, hogy ezzel is segíteni tudunk a szülőknek anyagi terheik megoldásában, másrészt megerősítjük bennük azt a tudatot, hogy érdemes magyarul tanulni – hangsúlyozta Pirityiné Szabó Judit, majd hozzáfűzte, hogy a beiskolázási program mellett sok felsőoktatási programot is támogatnak. A szórványban élők számára diákbuszok üzemeltetéséhez járul hozzá a Nemzetpolitikai Államtitkárság, támogatják az intézmények fejlesztését, és az elmúlt évben megkezdődött a középiskolák támogatása is. A múlt évben 4 vajdasági középiskola részesült 60 millió forint támogatásban, s az idén is hasonló összeggel fog folyni ez a program. A főosztályvezető végezetül arról is szólt, hogy az idei iskolaévben az MNT javaslatára az összes olyan szakközépiskolát támogatni fogják, amelyben magyar diák tanul.

Az anyanyelven történő tanulás a lehető legfontosabb dolog, mondta el Hajnal Jenő.

– Ahhoz, hogy egy ember teljes életet tudjon élni kisebbségi sorsban is, a teljességet az anyanyelve kell hogy garantálja. Amikor egy szülő úgy dönt, hogy a gyerekét magyar tannyelvű óvodába vagy osztályba íratja be, akkor lényegében sorsdöntő utat jelöl ki gyereke számára. Nekünk ebben kell őt segítenünk. Ilyenkor azt tudjuk adni, hogy megkönnyítjük a beiskoláztatást, segítünk az anyagi gondokon, ugyanakkor megerősítjük a szülők bizalmát és hitét. Nemcsak a tanévnyitó alkalmával figyelünk rájuk, hanem az egész iskoláztatási folyamat során. Ez a folyamat arról kell hogy szóljon, hogy a gyerek mind az általános, mind a középiskolában magyar nyelven tanuljon. Korszerű iskolákban olyan tudást szerezzen, amik egyenesen az egyetemre való beiratkozáshoz vezetik. És ha azt akarjuk, hogy szülőföldön maradjanak gyerekeink, akkor itt kell folytatniuk az egyetemi tanulmányaikat. Ehhez járul hozzá az MNT ösztöndíjprogramja – hangoztatta, majd hozzáfűzte, hogy mindez az anyaország támogatása nélkül nem valósulhatna meg. Hajnal külön hangsúlyozta, hogy az idei évben több mint 1500 gyermek kezdte meg általános iskolai tanulmányait magyar nyelven, annak ellenére, hogy folyamatosan csökken a vajdasági magyarság létszáma.

Az iskolafelkészítő program kezdete apropót szolgált annak bejelentéséhez is, hogy az MNT a magyarság szempontjából kiemelt jelentőségűvé nyilvánította a bácsfeketehegyi iskolát.

– Úgy mérlegeltünk, hogy Kishegyes községben a szeghegyei iskolában igen-igen fogynak a tagozatok, és látjuk, hogy mi a helyzet Bácsfeketehegyen. A kiemelt státussal védeni, óvni akarjuk az iskolát, az esetleges egyesítést szeretnénk elkerülni – mondta el Hajnal, majd arról is szólt, hogy az iskolák esetében ez a folyamat sokkal nehezebben működik, mint a kulturális intézményeknél. Az MNT az őszi időszakban a könyvtárakat veszi számba, és kiemelt jelentőségűvé fognak nyilvánítani minden olyat, amelynek jelentősebb a magyar könyvállománya – mondta az elnök.

Forrás: Magyar Szó

Fotó: Ótos András