Lobogót bontott a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok rendezvénysorozat | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Lobogót bontott a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok rendezvénysorozat

Huszonötödször is lobogót bontott a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok, azaz a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség rendezvénysorozata.

Az ünnepi játékok első seregszemléjét 1952-ben tartották mintegy 50 ezer ember előtt, akárcsak a mostanit, azt is Palicson. Majd hosszú kihagyás után 92-ben élesztették újra a hagyományt. Az eseménysorozat célja a hagyományok és a magyarságtudat megőrzése, ehhez pedig az év folyamán több eseménnyel is hozzájárulnak. Az ünnepi játékok keretében rendezik meg például ősszel a Vajdasági Magyar Kórusok Találkozóját, télen a magyar kultúra napjának vajdasági központi ünnepségét, tavasszal az amatőr színjátszók találkozóját, nyáron pedig a legnagyobb délvidéki népzenei és néptáncrendezvényt, a Durindót és a Gyöngyösbokrétát.
A sikeres évben bízva hagyományosan ökumenikus áldáskéréssel, közös imádsággal bontott lobogót a rendezvénysorozat.

Sutus Áron szerint rengeteg óriási, felemelő, hűséggel és örömmel teli közösségi esemény indult útjára az elmúlt 25 évben.

Sutus Áron, elnök, VMMSZ: „Talán a megerősödésünk, erőnk az, amely kihat az olyan szórványközösségekre, mint Titel, ahol a Magyar Művelődési Központ a napokban ünnepelte kétéves fennállását. Mindennek ott van a közös üzenete: otthon vagyunk egymásnál. És talán mindehhez a némiképp az Ünnepi Játékok szellemisége is hozzájárult.”

1952-ben még csak 8 esztendő telt el a kegyetlen megtizedelésünk óta - mondta Dudás Károly beszédében. Ennyi idő alatt is sikerült kikecmeregni a mély gödörből. Isten segítsége és csodatevő magyar kultúránk által megmaradtunk - tette hozzá. A VMMSZ megalapítása óta a Játékok újjáélesztésén ügyködött. 93-ban az első esemény 5 hétig tartott.

Dudás Károly, tiszteletbeli elnök, Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség: „Elkezdtük visszafoglalni jogos örökségünket. A rendezvénysorozat mindenhol bebizonyította, hogy tudunk újra otthon lenni szülőföldünkön. Képesek vagyunk ráirányítani a figyelmet csodálatosan gazdag kultúránkra. Ismét merünk emlékezni és emlékeztetni.”

Hosszú út vezetett Palicstól Palicsig, 1952-től 2018-ig - mondta beszédében Hajnal Jenő, az MNT elnöke. Az utóbbi időben javunkra fordítottuk nemcsak az anyaország, hanem Szerbia, a köztársasági, tartományi és a helyi önkormányzatok kínálta lehetőséget, támogatásokat, pénzforrásokat is - tette hozzá Hajnal Jenő.

Hajnal Jenő, elnök, Magyar Nemzeti Tanács: „Ha nem is nevezném magunkat boldog magyar nemzedéknek, egy dolgot mindenképp elmondhatunk magunkról: erős, cselekvő, mintaközösség tagjai lehetünk, hatalmas eredményekkel. Az elmúlt emberöltőnyi időszakban együtt, közösen bebizonyítottuk, hogy a panaszkodás helyett a cselekvést tudtuk választani.”

Pirityiné Szabó Judit, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kapcsolattartási főosztályvezetője egy Bolyai Farkastól vett idézettel a vajdasági magyarság egyik legfényesebb tükrének nevezte az Ünnepi Játékokat, amely töretlenül az érdeklődés középpontjában áll.

Pirityiné Szabó Judit, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának kapcsolattartási főosztályvezetője: „A mai napon tehát egyszerre nézzük az 1952-es képeket, és a Vajdasági Magyar Ünnepi Játékok 25 esztendejének fotóit, és együtt gyönyörködünk a mai művészek és alkotók teljesítményében. Együtt örvendünk, ahogy zenészek, énekesek és táncosok, előadóművészek, irodalmárok és fotóművészek önmagukat és magyarságukat kifejezve élővé teszik a hagyományt, szépet alkotnak, értéket teremtenek.”

A Vajdasági Magyar Ünnepi Játékokat Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke nyitotta meg, aki Cs. Simon István versére utalva úgy fogalmazott, mi is úgy maradtunk meg, ahogy a vadkörtefa is kivirágzik a szikesen: szívós akarattal. A háborús években is szakcsoportok sora jött létre.

Pásztor István, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke: „Épületek teltek meg élettel, miközben a háború és a menekülés zaja nyugtalanította az embereket. Akik maradtak, azok tanították a gyerekeket. Fellépő ruhákat vasaltak, úti költségért vitatkoztak, népviseletekért évekig pályáztak. Nekik kell ma megköszönni, hogy ma itt lehetünk, előttük kell kalapot emelnünk, és főt hajtanunk.”

A beszédeket követő ünnepi műsorban felléptek a székelykevei citerások, az óbecsei Botra férfikórus, Kemény Mária pancsovai népi énekes, Lele József muzslyai citerás, Csonka Ferenc és zenekara, Horváth Emma előadóművész, Mészáros Gábor színművész, és Tratyik Regina firigyházi, valamint Toldi István kupuszinai mesemondó. A rendezvény köszöntötte a 80. életévébe lépett Németh Mátyás temerini fotóművészt, a Magyar Szó nyugalmazott fotóriporterét is.

Forrás: Pannon RTV