Ugrás a tartalomra

Fasizmus áldozatainak tere 9., 24000 Szabadka

+381 (24) 524 534 

office@mnt.org.rs

Kapcsolat

Magyar név
Kishegyesi Könyvtár
Szerb név
Biblioteka Mali Iđoš
Község
Kishegyes
Székhely
24321 Kishegyes, Fő utca 30.
Levelezési cím
24321 Mali Iđoš, Glavna 30
Telefonszám
Adószáma
101436416
Törzsszáma
8050970
Vezetője
Csordás Katalin megbízott igazgató
Kapcsolattartó
Csordás Katalin

Könyvtár Kishegyesen több mint száz éve létezik. Dr. Virág Gábor helytörténész rendelkezik egy jegyzőkönyvvel, amely arról tanúskodik, hogy 1869-ben „Egyenlőségikör” néven olvasóegyletet alapítottak. Az első könyveket Kiss Károly egykori földbirtokos adományozta a későbbi könyvtárnak, amely a katolikus egyház keretein belül jött létre a parókián. A Keresztes Egylet megalakulásával, 1934-ben a művelődési egyesület épületében rendezték be az új közkönyvtárat, jegyzék szerint 250 kötettel, amelyeket díjmentesen vehetett igénybe a falu minden lakosa. Ilyen formában rövidebb-hosszabb megszakításokkal működött a második világháború végéig, amikor ideiglenesen megszűnt.

A Szövetkezeti Otthon felépítésével és megnyitásával, 1951-ben, ebben az épületben kaptak helyet a művelődési szakosztályok, többek között a felújított Népkönyvtár is. Adatok szerint ekkor a polcokon 450 könyv állt a tagsági díjat fizető 230 olvasó rendelkezésére. Ebben az időben önkéntes munkával, főleg tanítónők látták el a könyvtárosi teendőket. Olyan lelkiismeretes munkát végeztek a könyv népszerűsítése terén, hogy a könyvállomány az elkövetkező tíz évben (főleg adományokból), mintegy 4000 kötetre gyarapodott.

Az első hivatásos könyvtárost 1961-ben kapta a falu, Vigh Rudolf személyében, amikor a szabadkai járás területén községi központi könyvtárakat alakítottak, és a Központi Könyvtárba beolvasztották az Iskolakönyvtárat. Ettől kezdve rendszeres a beszerzés, érvényesül a könyvek szabványos feldolgozása és nyilvántartása. Ilyen formában az állomány csakhamar 8000 könyvre növekedett, a tagság száma pedig 600-700 körül alakult. Őt követte Kollár Lajos, 1988-tól pedig Sz. Vörös Julianna vezeti a könyvtárat. Mai formájában 1967 óta áll fenn, ekkor összevonták a község területén működő három könyvtárat. Azóta egységes intézményként működik.

A kishegyesi könyvtárban jelenleg mintegy tizennégyezer kötet található, ennek 20 százaléka szerb nyelvű, a többi magyar. Az utóbbi néhány évben jelentősen megújult a könyvállomány, a szépirodalmi művek mellett, szótárak, lexikonok, enciklopédiák és mezőgazdasági könyvek egészítették ki a szakirodalmat. Idén kezdődött a könyvállomány számítógépes feldolgozása.

Az olvasókkal való kapcsolattartás fontos szerepet játszik a könyvtár működésében. Irodalmi rendezvényeket, kiállításokat, könyvbemutatókat havonta szerveznek.

Külön tartanak könyvtári foglalkozásokat az általános iskolások részére.

Az olvasók igényeinek megfelelően határozták meg a könyvtár munkaidejét.

Könyvkölcsönzés:

hétfő, kedd, szerda, péntek: 7.30-14 óráig, csütörtök: 12-18 óráig.

Az olvasóterem a könyvtár munkaideje alatt látogatható.