Skip to main content

Трг фашизма 9., 24000 Суботица

+381 (24) 524 534 

office@mnt.org.rs

Контакт

2019.10.04.
Zarándokhellyé vált Batthyány Lajos emléktáblája Zentán

Gróf Batthyány Lajos emléktáblájának koszorúzásával kezdődött meg az aradi vértanúkra és az 1848/49-es forradalom és szabadságharc leverésére való megemlékezés Zentán.

Az egybegyűltek elhelyezték az emlékezés virágait.

A himnusszal kezdődött a megemlékezés Batthyány Lajos zentai emlékhelyénél. A 2007-ben elhelyezett réztáblánál azóta minden évben megemlékeznek az első felelős magyar kormány kivégzett miniszterelnökéről.

Pataki Tibor, alelnök, Községi Képviselő Testület, Zenta: „Számunkra, vajdasági magyaroknak, de az összmagyarság számára az aradi vértanúk és a rájuk való emlékezet rendkívül fontos. Ilyenkor vissza tudunk emlékezni az első felelős kormányra, arra a csodálatos csapatra, olyan híres miniszterekkel, mint Kossuth Lajos, Széchenyi István és Batthyány Lajosról se feledkezzünk meg, aki az egész kormányt kézben tudta tartani, nagyszerűen szervezte az országot és dicstelenül kellett meghalniuk, hiszen bűntelenek voltak, Batthyány Lajost gyakorlatilag nem tudták vád alá helyezni és gyakorlatilag a terror, a Clemenceau-féle rendszer a halálát okozta.”

A megemlékezésen Juhász Attila, a Vajdasági Magyar Szövetség helyi elnöke mondott ünnepi beszédet.

Juhász Attila, a VMSZ zentai szervezetének elnöke: „Minden mártírunkra való megemlékezésben az a legfontosabb talán, hogy lássuk meg azt az üzenetet, amelyet az ő küldetésük, elhivatottságuk és kitartásuk jelképezett. Ezelőtt 12 évvel Zentán fölavattuk ezt a Batthyányi-emléktáblát, abból a megfontolásból, hogy Batthyány gróf 200 éve született, de ez egy zarándokhellyé vált az idők folyamán nekünk zentaiaknak. Amikor az aradi vértanúkra emlékezik a Kárpát-medence magyarsága, akkor a zentaiak ennél a táblánál róják le kegyeletüket.”

A városháza oszlopcsarnokában az önkormányzat, valamint a pártok és civil szervezetek helyi képviselői mellett Kaizinger Tibor, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának első beosztott konzulja, Sárközi István a Magyar Nemzeti Tanács Kulturális Bizottságának elnöke, a Rákóczi Szövetség nevében pedig a helyi szervezet elnöke, Homolya Ákos helyezte el az emlékezés virágait.

Forrás: Pannon RTV