Tanulmányi napot tartottak Szabadkán | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Tanulmányi napot tartottak Szabadkán

Történelemtanároknak tartottak tanulmányi napot a Szabadkai Városházán.
Az esemény témaköre nemzeti tragédiánk világpolitikai háttere volt, mely során az 1944/45-ös eseményeket érintették a résztvevők. A képzés egy vándorkiállítással kezdődött Délvidéki magyar Golgota címmel.


A Hideg napok és 1944/45 történései. Hogyan lehet ezeket a témákat egy tanórán feldolgozni? Az előadók által új információkra is szert tehetnek a tanárok - vélik a résztvevő pedagógusok.

Baráth Gábor Gergely, történelemtanár: „Nincs rá sok idő az iskolában megtanulni, hiszen ez a II. világháborún belül a II. világháború vége, és időszűke miatt nem igazán van lehetőség vele foglalkozni, ezért minden olyan továbbképzés, olyan tanulmányi nap, olyan kiállítás, ami ezzel a témával foglalkozik, fontos.”


Szabadka Város Kegyeleti Bizottsága kiemelt jelentőségűnek tartja, hogy a tanárok át tudják a diákoknak is adni a történelem ezen részét is, hogy ők minél részletesebben tisztában lehessenek az akkori történésekkel, illetve hogy Szabadkát milyen módon érintette a II. világháború.

Bogner István, elnök, Kegyeleti Bizottság, Szabadkai Önkormányzat: „Belehelyezni a világpolitikai nézetbe, hogy valójában mi vezetett oda, hogy egyáltalán Szabadka egy háborús övezetté vált, és hogy itt vonultak át a szovjet csapatok. Később jöttek utána a partizán csapatok, és tulajdonképpen hogyan is jutott oda Szabadka, hogy ennyi áldozatot követelt, mikor valójában, stratégiai szempontból Szabadka nem volt olyan jelentős.”


A találkozót a Vajdasági Pax Romana és a Magyar Nemzeti Tanács szervezte Szabadka Város Kegyeleti Bizottságának felkérésére. Az emlékek őrzése és ápolása a legfontosabb, amit a pedagógusokon keresztül a diákoknak is átadhatnak - mondta Hajnal Jenő, az MNT elnöke.

Hajnal Jenő, elnök, MNT (Magyar Összefogás): „Ami a legfontosabb, hogy hogyan tudjuk a jövőre nézve ezeket a kegyeleti helyeket úgy a fiatalok szívébe belopni, hogy ne csak emlékét őrizze mindazoknak, akik magyarként haltak meg 1945-ben, hanem a jövőben tartósan, évtizedeken át lesz, aki gondozza a jelöletlen, vagy a ma már több helyen jelölt sírhelyeket.”


A Szabadkai Városháza előcsarnokában Délvidéki magyar Golgota címmel kiállítás is nyílt. A vándorkiállítás április 12-ig látogatható.

Forrás: Pannon RTV