Pető-módszerrel a Parkinson-kór ellen | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Pető-módszerrel a Parkinson-kór ellen

A Semmelweis Egyetem szűrővizsgálata a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében.

Pénteken Csuka Pál, a Semmelweis Egyetem Pető András Karának konduktora szűrést tartott a Szabadkai Református Egyházközösség épületében.

– Háromhetes intenzív kurzus kezdődik Zentán július 23-ától, ami augusztus 10-éig fog tartani. A kurzusra három konduktor jön a budapesti Semmelweis Egyetemről, és különböző korcsoportokban az idegrendszeri sérülésekkel küszködő betegekkel és oxigénhiányos állapotban született gyerekekkel foglalkoznak. Lesz csoport babáknak, gyermekeknek, fiatal felnőtteknek és időseknek egyaránt. A Szabadkai Református Egyházközösség Épületében ma egynapos szűrést tartunk, ahol igyekszünk azokat a betegeket felkutatni, akik ilyen problémákkal küzdenek. A szűrést már elvégeztük Zomborban és Muzslyán – mondta Perpauer Attila, a Magyar Nemzeti Tanács Oktatási Bizottságának elnöke.

Csuka Pál konduktor a sajtó képviselőinek elmondta, hogy a szűrésen főleg felnőtt Parkinson-kórban szenvedő betegeket vizsgált meg, akiknek a mozgásállapotát, értelmi képességeit és szociális viselkedését is felmérte.

– A betegek nagy szerencséje, hogy Zentán indul egy fejlesztő kurzus, és van felnőtt csoport. A vizsgált betegek ebbe a csoportba fognak bekapcsolódni. A kurzus célja, hogy a betegek elsajátítsák azokat a feladatokat, gyakorlatokat, amelyeket otthon tudnak majd folytatni. Az eredmények azt mutatják, hogy ezekkel a gyakorlatokkal fenn lehet tartani a beteg állapotát, és javulás is elérhető náluk – nyilatkozta Csuka Pál, és hozzátette, hogy a kurzus a Pető-módszeren alapul, amelynek az a lényege, hogy a betegeknél nemcsak a mozgást igyekszik fejleszteni, hanem a mozgást, a beszédkészséget és a szociális viselkedést együtt fejlesztik.

– Parkinson-kóros vagyok, és tíz éve járok kezelésekre. Hallottam, hogy ma szűrést tartanak. Mivel részletesebben szerettem volna megismerkedni a Pető-módszerrel, úgy gondoltam, eljövök ide. A doktor úr azt mondta, hogy a módszer lényege az, hogy tornagyakorlatok által fogunk gyógyulni, és ennek segítségével a gyógyszeradag is csökkenthető. Nagyon kíváncsi vagyok, mert hallottam, hogy Zentán már évek óta működik ez a módszer – mesélte Fejfár Gizella szabadkai lakos, aki részt vett a szűrővizsgálaton.

Harangozó László lelkész elmondta, hogy a Szabadkai Református Egyházközösség örömmel adott otthont a szűrésnek, mert mindig a szívügyének tekinti a sérültek és a fogyatékkal élők megsegítését.

A szűrés a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében Magyarország Kormányának Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatásával és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. finanszírozásával valósul meg.

Az érdeklődők a szűrésekről és a zentai kurzusról részletesebb tájékoztatást 063/788-74-17-es mobilszámon kaphatnak.

Forrás: Magyar Szó