Mária hite legyen a példaképünk | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Mária hite legyen a példaképünk

Sokan imádkoztak a tekiai Havas Boldogasszony napi búcsún.

Tegnap, Havas Boldogasszony napján gyalog, kerékpárral, autón, busszal érkeztek a zarándokok Újvidékről, Temerinből, Szenttamásról, Kishegyesről, Óbecséről, Tiszakálmánfalváról (Budiszava), Kátyról és máshonnan a nagy múltú tekiai kegyhelyre.

A délelőtti, magyar nyelvű búcsúi szentmisét Nagy József zentai esperesplébános oltártestvéreivel, Lulić Franjo titeli plébánossal és Brasnyó Ferenc kishegyesi esperes plébánossal mutatta be a kegyhely Havas Boldogasszony-temploma előtti platón. Mivel világunkban megfogyatkozott az Istenbe vetett hit, József atya szentbeszédében példaként állította elénk Szűz Mária hitét.

– Noha az egyszerű, názáreti lány keveset értett abból, ami vele történik az életben, Istennek minden alkalommal mindenre kimondta az igent. Tanuljunk tőle: Mária hite, amit a „Legyen meg a te akaratod!“ szavakkal fogalmazott meg, valósuljon meg a mi életünkben, betegségünkben, gyászunkban is – mondta József atya, s arra biztatta a zarándokokat, hogy a tekiai kegyhelyen ehhez kérjenek erőt a mindenható, jóságos Istentől. Hogy hinni tudjanak abban, hogy ő vezeti a világot még akkor is, amikor a kereszteket látjuk az életünkben.

A zarándokok imádkoztak és fényképezkedtek a kegykép előtt, amelyet Savoyai Jenő herceg hálából a döntő fontosságú péterváradi győzelemért a kápolnának ajándékozott. Ez a római Santa Maria Maggiore-bazilikában őrzött, s a hagyomány szerint Szent Lukács evangélista által festett Havas Boldogasszony képének a másolata. Mária fényes győzelemhez segítette a herceget, amikor az 1716. augusztus 5-én bizalommal kérte a közbenjárását a túlerőben levő, török elleni tekiai csata előtt.

2003 óta, amióta a kegyhely területén kiépítették a keresztutat, a zarándokok egy része a szentmise előtt, mások a szentmise után kisebb-nagyobb csoportokban végzi a közös keresztutat. 2004-ben a templom új tölgyfapadokat, új gyóntatószéket kapott, és a sekrestyét is berendezték. Ugyanebben az évben a szerémségi vértanúk emlékének 1700. évfordulója alkalmából a templom belterét Stjepan Albot, Les Albert és Kristijan Sekulić húsz szentképével ékesítették, amelyek a rózsafüzér imádság titkait ábrázolják. Így a zarándokok „képes evangéliumban” láthatják, mit tett az Úr megváltásukért. Az így berendezett, felújított templomot 2005. május 31-én, Mária Erzsébetnél való látogatása ünnepén szentelte fel Marian Srakić diakovár-szerémségi püspök.

A Magyar Nemzeti Tanács a vajdasági magyarság szempontjából kiemelt jelentőségű műemlékként tartja számon a péterváradi, tekiai Havas Boldogasszony-templomot, amely az újvidéki Városi Műemlékvédelmi Intézet védnöksége alatt áll, valamint kiemelt jelentőségű emlékhelynek az 1716-os péterváradi csata helyét, amely a Tartományi Műemlékvédelmi Intézet védelme alatt áll.

A Tekiára érkező zarándokok az idén is szívesen imádkoztak a templomban, a Havas Boldogasszony képe előtt, a 17. század végéről származó Szeplőtelen fogantatás-szobor előtt, amely a templomban a legrégebbi vallási tárgy, valamint kint, a 2001-ben felépített Lourdes-i Szűzanya barlangja előtt is.

Forrás: Magyar Szó, 2019. augusztus 6. 1. 12.