Értékmegőrzés és építkezés | Magyar Nemzeti Tanács Hivatalos Honlapja Ugrás a tartalomra

facebookinstagram

Jelenlegi hely

Értékmegőrzés és építkezés

Magyarország Kormánya 9 millió euró értékben támogatja három vajdasági egyházi és oktatási nagyberuházási projektum kivitelezését.

Tegnapi vajdasági körútja során Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének és Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnökének kíséretében három olyan egyházi és oktatási nagyberuházási projektum kivitelezését tekintette meg Vajdaságban, amelyeket Magyarország Kormánya, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap támogat. A küldöttség elsőként a Doroszlói Szentkúthoz látogatott el, majd innen Nagybecskerekre utazott, ahol a Miasszonyunk Iskolanővérek Kollégiumot tekintette meg, végül pedig Szabadkán a Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar épületének felújítási munkálatait szemrevételezte.

Potápi Árpád János vajdasági körútjának első állomása a Doroszlói Szentkút volt. Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével, Hajnal Jenővel, a Magyar Nemzeti Tanács elnökével, Pirityiné Szabó Judittal, a Nemzetpolitikai Államtitkárság kapcsolattartási főosztályvezetőjével, Babity Jánossal, Magyarország szabadkai főkonzuljával, Pelt Ilonával, a VMSZ tartományi frakcióvezető helyettesével egyetemben megtekintették a Magyar Kormány által támogatásban részesített Doroszlói Szentkút egyházmegyei kegyhelyet. Ft. Verebélyi Árpád, a Mária, Keresztények Segítsége Egyházmegyei Kegyhely kormányzója vezette végig a vendégeket az építkezési fázisain (készülő vizesblokk, rendezvénycsarnok, szálláshelyek) annak a beruházásnak, amely a szentkúti igényeket hivatott kiegészíteni, azzal a szándékkal, hogy új munkahelyeket adjon, és nagyobb rendezvények befogadásával a régió fejlesztéséhez is hozzájáruljon.

– Az a cél, hogy a 21. század igényeinek megfelelő környezet alakuljon ki a Szentkút környékén, és lehetőséget teremtsünk arra, hogy ne csak évente egyszer, a Kisboldogasszony-napi búcsú idején, hanem folyamatosan tudjuk használni ezt az épületegyüttest. Idevonzva olyan tartalmakat, amelyek a lelkiséghez kötődnek és azt erősítik, de egyéb közösségépítő és turisztikai tartalmakat is. Különösen fontos létesítménye ez a nyugat-bácskai térségnek, amely egyfajta motorja lehet a turizmusnak, vonzerőt tud jelenteni, illetve az itteni kis közösség megtartásában is nagy szerepet játszik – nyilatkozta Pásztor István.

Az épületegyüttes fenntartásával és működtetésével kapcsolatban Hajnal Jenő, az MNT elnöke a következőket mondta:

– Egy nemzeti jelentőségű komplexum épül Doroszlón, a Szentkút mellett. Amikor a lélek építkezéséről beszélünk, arról is szót kell ejtenünk, hogy a 21. században miként látjuk a délvidéki magyarság jövőjét. Mindaz, ami itt fölépül, igazán a fiataloknak készül, új lehetőségek, új alkalmak jönnek létre. Az objektum a magyar fiataljaink, de számos egyéb rendezvény iránt érdekeltek találkozóhelye lehet, ahol a közösség lélekben és egységben erősödik.

A nemzetpolitikáért felelős államtitkár a beruházás részleteiről és fontosságáról elmondta:

– Ennek a zarándokhelynek a megépítéséről, illetve a készülő épületek építéséről a Magyar Kormány 2016-ban döntött. 760 millió forintos forrást biztosított ezeknek a beruházásoknak az elkészítésére. 2017 augusztusában történt meg az alapkőletétel, várhatóan december 1-jére készülnek el az objektumok. December 31-e a határidő, tehát az év végén már nemcsak a zarándokok, hanem az itteni és a Kárpát-medencei magyarság, és tegyük hozzá, a helyben lakó bunyevácok, svábok és horvátok is ki tudják használni a szentkúti búcsújáró helyet, nemcsak Kisboldogasszony napján, hanem az év minden napján – hallottuk Potápi Árpádtól.

AZ ÉV VÉGÉIG BEFEJEZŐDHET AZ EGYKORI LEÁNYNEVELŐ INTÉZET FELÚJÍTÁSA

A vendégek Nagybecskereken azokat a nagyberuházásokat és azoknak a munkálatait tekintették meg, amelyek Magyarország Kormánya, a Nemzetpolitikai Államtitkárság és a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósulnak meg. Fejsztámer Róbert, a munkálatokat levezető Spes Alapítvány elnöke, valamint Szilágyi Mária, a Spes Alapítvány ügyvezetője fogadta őket, majd közösen körüljárták az épület minden zugát, a pincétől a tetőtérig.

Potápi Árpád János először akkor járt az egykori leánynevelő intézet épületében, amikor a vagyon-visszaszármaztatás után az épületből kivonult az egészségügyi középiskola. Akkor Kövér László államfővel és Pásztor Istvánnal nézték meg az épületet, és már akkor azon a véleményen voltak, hogy jó állapotban van az egykori leánynevelő intézet. A Magyar Kormány 650 millió forintot biztosít a teljes felújítására.

– Vajdaságnak, de talán lehet mondani, hogy a magyar nyelvterületnek az egyik legmodernebb bentlakása lesz ez, amelyet nemcsak a kollégium céljaira, hanem más kulturális és egyéb összejövetelekre, egyházi és civil rendezvényekre egyaránt használni lehet. Nagybecskereknek ez egy kulturális fellegvára lesz, amikor elkészül és belakják az itteni emberek, a diáklányok – értékelt Potápi.

Pásztor István elégedetten nyugtázta, hogy ez év végéig befejeződhetnek a felújítással, és már a téli szünidőben a nővérek úgy dönthetnek, hogy ide átköltöztetik a leánykollégiumot.

– Ezt az épületet nemcsak az építészeti értéke és a közösséghez való tartozása miatt tartom fontosnak, hanem, mert lehetőséget teremt hosszú távra, hogy egy olyan magyar sziget alakuljon ki, amely egyrészt lehetőséget teremt arra, hogy a Nagybecskereken tanuló középiskolás lányok itt tudjanak lakni, másrészt pedig a Petőfi MME programjain keresztül a nagybecskereki és a környékbeli magyarságnak lehet egy szép, 21. századi helye.

Az épületen az építészeti munkálatok zajlanak, a szigetelésen túl vannak, a homlokzatot is újravakolták, a jó állapotban lévő elemeket felhasználták, a rosszakat újrakészítették. Folyamatban van a villanyhálózat újbóli kiépítése, a vízvezeték- és a fűtőrendszer kialakítása. Az épület első részén a cserépcsere is megtörtént. Az első emeleten a szobák kialakítása is folyamatban van, az ablakok beépítési munkálatait végzik, a régiek mintájára faablakok kerülnek az épületre.

PIACKÉPES TUDÁS ÉS DIPLOMA  A CÉL

A projektumlátogatás harmadik és egyben utolsó állomása Szabadkán az Újvidéki Egyetem Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karának az épülete volt. Itt április óta folynak a felújítási munkálatok, amelyek a terv szerint 2019. február 15-én fejeződnek be. Ez az épület felújítási munkálatainak az ötödik szakasza, amelynek során az épület kívül-belül felújul és új tartalmakkal, egyebek mellett új amfiteátrummal, dékáni hivatallal és közösségi térrel gazdagodik. A több szakaszban zajló felújítási munkálatok megközelítőleg 3 millió euróba kerülnek. Az intézménynek pillanatnyilag valamivel több mint 200 hallgatója van.

A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar nemcsak a vajdasági magyarság kiemelt fontosságú oktatási intézménye, hanem a Kárpát-medencei magyar oktatás térképén is nemzetpolitikai fontossággal bír, ezért érdemes ragaszkodni az itt felkínált alapképzésekhez – emelte ki Potápi Árpád János. Mint hozzátette, Magyarországon már hiány van tanítókból és óvodapedagógusokból, és bár Vajdaságban ez a jelenség még nem jellemző, valószínűsíthető, hogy néhány éven belül itt is ugyanez következik be, ezért nem szabad megszüntetni a felkínált képzéseket, amelyeket a kor követelményeihez igazodva egyéb más képzésekkel érdemes gazdagítani.

A leendő beruházásokat illetően Potápi megerősítette, hogy a Magyar Kormány a jövőben is támogatja a vajdasági magyarság kiemelt fontosságú projektumait, ezeket viszont a Vajdaságban élő embereknek, illetve a helyi önkormányzatoknak, a MNT-nek és a VMSZ-nek kell megterveznie.

A három megtekintett projektum összértéke megközelítőleg 9 millió euró – nyilatkozta lapunk kérdésére válaszolva Pásztor István, majd megerősítette, hogy már megfogalmazódtak az elképzelések, hogy mely hasonló, nagy léptékű beruházásokat lenne fontos megvalósítani a jövőben.

– Körutunk során megtekintettük az aracsi Pusztatemplomot is. Szerintem a következő években a Pusztatemplom állagának megőrzésére, felújítására kellene összpontosítanunk, hogy olyan vonzerővel ruházzuk fel, ami lehetővé teszi, hogy ne csak mi, hanem mások is megismerjék a Pusztatemplomot – fogalmazott Pásztor István.

A VMSZ elnökének értékelése szerint a Tanítóképző Kar épületének felújítása mind az intézmény, mind a vajdasági magyar tannyelvű felsőoktatás szempontjából meghatározó. Szavai szerint a munkálatok befejezése után az épület eleget tesz majd korunk műszaki és egyéb követelményeinek. A Tanítőképző Kar keresi és biztosan megtalálja azokat a képzési formákat, amelyek ráépülhetnek jelenlegi alaptevékenységére, és amelyek piacképes tudást, illetve diplomát adhatnak a hallgatók számára.

Dr. Námesztovszki Zsolt, a Magyar Nyelvű Tanítóképző Kar dékánhelyettese megelégedettséggel nyugtázta, hogy a munkálatok befejeztével tanári szobák állnak majd az előadók, illetve a hallgatók rendelkezésére, de annak is örül, hogy megépül az új amfiteátrum, amely különböző rendezvényeknek adhat otthont. A dékánhelyettes hozzátette, hogy a munkálatok során megőrzik az épület szecessziós jellegét.

Forrás: Magyar Szó